Kolaž (iz francoskega kolaža – lepljenje, aplikacija; v angleščini – kombinacija heterogeni elementi) na današnji stopnji razvoja likovne umetnosti velja za tehniko, ki vključuje ustvarjanje slikovnih ali grafičnih del z lepljenjem na katero koli podlago predmetov in materialov, ki se od podlage razlikujejo po barvi, teksturi, kakovosti.
Glavni cilji tečaja je razvijanje ustvarjalnih sposobnosti učencev s kreativno uporabo kolaža. Tečajniki bodo najprej spoznali zgodovino kolaža, koncept kompozicije, barvne znanosti, poznavanje zakonov in metod sestave ter sposobnost uporabe le-teh pri delu; razvoj ustvarjalne domišljije, opazovanja in vizualnega spomina kot najpomembnejših elementov ustvarjalnega mišljenja.
Bistvo metode kolažiranja je v čustveno-figurativnem utelešenju in oblikovanju podob. Danes je kolaž glavna tehnika ustvarjanja predmetov za različne namene – tiskarskih in oglaševalskih izdelkov, izobraževalnih plakatov in knjižic, predmetov predmetno -prostorskega okolja. Kolažiranje vam omogoča, da odstranite stereotipno dojemanje, razširite obseg iskanja harmonije in kontrastov v svetu okoli sebe in v umetniškem ustvarjanju.
Pomembno je omeniti, da avtor za delo na kolažu ne potrebuje posebnih risarskih veščin. Ta funkcija vam omogoča, da odkrijete ustvarjalne sposobnosti osebe, ki mu prej niso bile dostopne.
Tečaj bo potekal dvakrat na teden ob torkih in petkih (90-minutna srečanja) v živo na Vojkovi 63 v Ljubljani (točen urnik si lahko ogledate spodaj)
Tečaj obsega 30 pedagoških ur.
Tečaj sestavljata teoretični in praktični del + obisk modernistične galerije ali razstave. Izvajalka tečaja je notranja oblikovalka in dekoratorka Victoria T.
Tematski načrt tečaja (zajema sestavo, oblikovanje in ustvarjanje slike, podpis avtorja in prijavo dela v okvir):
Izmenjava praktičnih in teoretičnih nalog, neformalno vzdušje v razredu – vse to bo prispevalo k razvoju ustvarjalnosti in pridobivanju barvnih sposobnosti.
* Način izvedbe tečajev se bo prilagajal epidemiološki situaciji v zvezi s COVID-19 in posledično navodilom MIZŠ in NIJZ o morebitnih omejitvah
*8 tečajnikov predstavlja minimalno število oseb za izvedbo tečaja